walec-naglówek

Walec jest prostą i łatwą figurą do rozpoznania, i nawet laik w dziedzinie matematyki nie będzie miał problemu aby wskazać odpowiednią figurę. Wiele osób walec kojarzy z maszyną drogową która wyrównuje lub utwardza powierzchnie asfaltu. Ale jeśli się dokładnie przyjrzymy, to zauważymy ze ta maszyna posiada nawet dwie części w kształcie walca.

Własności walca:

  • Wysokość walca oznaczamy literą H
  • Objętość walca oznaczamy literą V
  • Walec powstał przez obrót prostokąta wzdłuż jednego z boków
  • Przekrojem walca jest prostokąt
  • Postawą walca jest koło

Jak obliczyć pole walca?

Aby obliczyć pole całkowite walca trzeba znać pewną regułę, jeśli już ją poznasz nie będziesz miał najmniejszego problemu żeby to w łatwy i szybki sposób obliczyć pole całkowite tej figury. Jak wiemy walec składa się z pola bocznego i dwóch takiej samej wielkości podstaw. Pole podstawy walca obliczymy za pomocą wzoru na pole koła. A pole powierzchni bocznej liczy tak jak pole prostokąta.

wzor-na-pole-kola

Wzór na pole podstawy walca: 

wzór-pole-podstawy-walca


pole-boczne-walca

Wzór na pole boczne walca:

wzor-na-pole-boczne


pole-całkowite-walca

Wzór na pole całkowite walca: 

wzor-na-pole-całkowite-walca


Jak obliczyć objętość walca?

Objętość walca jest nie trudnym zadaniem do wykonania. Obliczanie objętości można wykonać za pomocą poniżej podanego wzoru. Ten wzór to nic innego jak iloczyn dwóch składowych takich jak pole podstawy i wysokość walca. Pamiętaj też, że jednostką objętości każdej figury przestrzennej jest centymetr sześcienny.

objetość-walca

Wzór na objętość walca: 

wzor-na-objetosc-walca