Ostrosłup słysząc to słowo, będąc laikiem w dziedzinie matematyki nic nam to nie mówi. Ci którzy mają więcej wyobraźni mogą sobie wyobrażać, jak nazwa mówi ostry słup, jednak wtedy łatwo można pomylić tą figurę ze stożkiem który poniekąd jest podobny do ostrosłupa. Jednak poniżej pokażemy Ci szereg własności ostrosłupa dzięki który już nigdy nie pomylisz ostrosłupa ze stożkiem.
Właściwości ostrosłupa:
- Ostrosłup ma jedną podstawę.
- Wszystkie ściany ostrosłupa zbiegają się ku jednemu wierzchołkowi.
- Ściany boczne są trójkątami.
- Podstawą ostrosłupa może być dowolny wielokąt.
- Ostrosłup prawidłowy musi mieć w podstawie wielokąt foremny.
Jak obliczyć pole całkowity ostrosłupa?
Obliczanie pole całkowitego ostrosłupa w dużej mierze będzie opierać się na wzorze na pole trójkąta. Zależnie od tego jakie mamy trójkąty, taki wzór będziemy musieli zastosować. Więcej informacji na temat obliczania pola trójkąta znajdziesz na tej stronie. Więc, jeśli już obliczyliśmy pole powierzchni ścian bocznych, zbierzemy się za obliczanie pola podstawy. I tutaj również musimy wyczytać z zadania lub spojrzeć na rysunek pomocniczy z jaką figurą mamy do czynienia. Następnie sumę ścian bocznych dodajemy do pola podstawy ostrosłupa.
Wzór na pole całkowite ostrosłupa:
Jak obliczyć objętość ostrosłupa?
Obliczanie objętości ostrosłupa nie jest skomplikowanym zadaniem pod warunkiem, że mamy już wyprowadzone wszystkie potrzebne zmienne, czyli w przypadku ostrosłupa, będzie to pole podstawy oraz wysokość ostrosłupa. Następnie podstawić do wzoru i wszystko wyliczyć. Pamiętaj, że objętość wyrażamy w centymetrach sześciennych.