Ułamki dziesiętne zapisujemy w postaci cyfr z przecinkiem. Takie ułamki są często stosowane w oznaczaniu pojemności zbiorników, butelek lub innych naczyń do których nalewana jest ciecz. Stosuje się również w podawaniu wagi produktów. Taki ułamek można łatwo zamienić na ułamek zwykły

Jak dodawać ułamki dziesiętne?

Dodawanie ułamków dziesiętnych nie jest trudnym zadaniem, proste ułamki z łatwością może obliczyć w pamięci. Natomiast te trudniejsze możemy obliczyć pisemnie, jednak należy pamiętać aby poprawnie zapisać pod sobą tzn. tak aby przecinek był pod przecinkiem.

Jak odejmować ułamki dziesiętne?

Odejmowanie ułamków dziesiętnych tak jak w dodawaniu, łatwiejsze przykłady możemy obliczać w pamięci a te trudniejsze pisemnie i również należy zastosować się do rady którą podałem przy dodawaniu.

Jak mnożyć ułamki dziesiętne?

Mnożenie ułamków dziesiętnych nieco różni się od odejmowania czy dodawania. Tutaj dwie cyfry trzeba zapisać pod sobą jedna za drugą wyrównując je prawej strony, nie zwracając uwagi na przecinek.

Jak dzielić ułamki dziesiętne?

Dzielenie ułamków dziesiętnych wykonuje się tak samo jak dzielenie liczb całkowitych pisemnie. Dlatego aby zacząć dzielić ułamki należy najpierw przypomnieć sobie jak dzieli się liczby całkowite.