kula-nagłowek

Figurę jaką jest kula każdy z nas dobrze rozpoznaje, gdyż jak wiemy nasza planeta Ziemia jest w kształcie kuli (potocznie mówimy ze jest kulą ale tak naprawdę nie jest dokładnie kulą ale to nie miejsce na wyjaśnianie takich rzeczy). Wiele osób twierdzi, że zadania z kulą są trudnymi zadaniami ze względu na to że wzory wyglądają trochę skomplikowane. My postaramy się Tobie wytłumaczyć w takim przystępny sposób abyś to zrozumiał a może nawet polubił matematykę. Kto wie może masz w sobie ogromny potencjał do tego żeby być dobrym z matematyki.

Własności kuli:

  • Przekrojem osiowym jest koło
  • Kula powstała po obrocie koła wzdłuż osi
  • Promień kuli oznaczamy litera r.
  • Objętość kuli oznaczamy literką V

Jak obliczyć pole powierzchni kuli?

Obliczanie powierzchni kuli może na pierwszy rzut oka okazać się skomplikowanym zadaniem, gdyż kula w sama w sobie się nie naturalnym kształtem. I nie da się pomierzyć linijką każdego pola z osobna jak może to być w wypadku np. sześcianu czy prostopadłościanu. Tutaj jedynym sposobem jest skorzystanie ze wzoru na pole powierzchni kuli, który znajdziesz poniżej.

wzory-kula

Wzór na pole kuli:

wzór-na-pole-koła


Jak obliczyć objętość kuli?

Objętość kuli policzymy tylko i wyłącznie ze wzoru na objętość kuli. Wzór może się wydawać skomplikowany ale tak naprawdę jest bardzo prosty i łatwy w zastosowaniu, wystarczy rozwiązać kilka zadań ze zastosowaniem tego wzoru i możemy śmiało pisać sprawdziany i rozwiązywać zadania z kulą.

wzory-kula

Wzór na objętość kuli:

wzor-na-objetość-szescianu